כיצד נחליף את האמונות הגוזלות מאיתנו את השמחה ויוצרות סבל מיותר?

שלום לכם,

כיצד נחליף את האמונות הגוזלות מאיתנו את השמחה ויוצרות סבל מיותר?

אימון של ארבעת ההסכמות, על פי הספר של דון מיגל רואיס יהפוך את חיינו לחוויה של חופש, אושר אמיתי ואהבה. מושתת על החוכמה הטולטקית העתיקה.

לפניכם, סיכום הספר, קראו ותהנו.

אנו זקוקים למידה רבה של אומץ כדי לקרוא תיגר על אמונותינו שלנו, מכיוון שגם אם אנו יודעים שלא בחרנו בכל אותן האמונות, האמת היא שהסכמנו עם כולן.

לדוגמא: הקורבן נושא את האשמה והבושה. זהו החלק שבנו האומר: "אני מסכן, אני לא מספיק טוב, אני לא מספיק אינטלגנטי, אני לא מספיק מושך, אני לא ראוי לאהבה, אני מסכן" וכל זה מבוסס על מערכת אמונות שמעולם לא בחרנו להאמין בהן. באמונה טמונה עוצמה כה רבה, שגם אחרי שנים רבות, כשאנו נחשפים למושגים חדשים ומנסים להחליט בעצמנו, אנו מגלים שהן עדיין מושלים בחיינו.

כל מה שקורה תיגר על אמונתנו גורם לנו להרגיש לא בטוחים.גם כאשר מערכת האמונות אינה אמת היא גורמת לנו להרגיש בטוחים.

בני אדם מגלים התנגדות לחיים. הפחד הגדול ביותר הוא מפני החיים ולא מפני המוות. הסיכון לחיות ולבטא את מה שאנחנו באמת. למדנו לחיות את חיינו בנסיון לענות על הדרישות של אנשים אחרים. למדנו לחיות על פי נקודות הראות של אנשים אחרים בשל הפחד שלא יקבלו אותנו ושלא נהיה מספיק טובים בעיני מישהו אחר.

4 הסכמים חדשים יפרו את ההסכמים הישנים, ויתנו לכם אושר וחופש אמיתי:

ההסכם הראשון: שימרו על טוהר המילה

באמצעות המילים את יוצרים את עולמכם. הכוונה שלכם מתבטאת באמצעות המילים.

המילה היא כוח, היא הכוח להתבטא, לתקשר, לחשוב ובכך יוצרת את האירועים המתרחשים בחייכם.

המילים יכולות לחדור לתודעה ולשנות את אמונותינו לטוב ולרע.

נניח כי אתם מחזיקים באמונה שאינכם מוכשרים, הסכם זה עלול לגרום לכם לעשות דברים רבים בכדי לאמת אמונה זו.

ואז יום אחד מישהו אומר לכם במילים, שאתם בעלי יכולת גבוהה. אתם מאמינים במה שהאדם הזה אומר ויוצרים הסכם חדש. כתוצאה מכך, כבר אינכם חשים חסרי כישורים.

לשמור על טוהר המילה משמעו, לא להשתמש במילים כנגד עצמכם. (אוף, אני נראית שמנה, אני מכוערת, אני מזדקן, אני מקריח, אני טיפש, אני אף פעם לא מבין שום דבר, אף פעם לא אהיה מספיק טובה, לעולם לא אהיה מושלמת…)

הדעות שלכם הן נקודת הראות שלכם, הנובעת מהאמונות שלכם – והיא לא בהכרח נכונה.

אם אני אוהב את עצמי, אבטא אהבה זו ביחסי הגומלין שאני מקיים עם אחרים, פעולה זו תעורר תגובה דומה בסובבים אותי.(אם אני אוהב אותך, הרי שתאהב אותי, אם אני מעליב אותך, אתה תעליב אותי).

בכל פעם שאנו שומעים דעה כלשהי ומאמינים לה, אנו עושים הסכם, והוא הופך לחלק ממערכת האמונות שלנו.

שמירה על טוהר המילה גם מחסן מפני אמירות שליליות המופנות כלפינו.

אתם יכולים למדוד את טוהר המילים שלכם, על פי מידת אהבתכם העצמית, שכן מידת האהבה העצמית והרגשתכם הכללית בנוגע לעצמכם קשורות באופן ישיר לאיכות של המילים בהן אתם משתמשים.

כשאתם שומרים על טוהר המילה, אתם חשים בטוב, אתם חשים שמחה, נינוחות ושלווה. טוהר המילה יכול להוביל אתכם לחופש אישי, להצלחה ולשפע. הוא יכול לסלק את הפחדים ולהחליף אותם לשמחה ואהבה.

השתמשו במילים בדרך הנכונה, השתמשו במילים כדי לחלוק את אהבתכם. אימרו לעצמכם כמה אתם נפלאים, כמה אתם מוצלחים, אמרו לעצמכם כמה אתם אוהבים את עצמכם. בטלו הסכמים הגורמים לכם סבל וצרו הסכמים חדשים.

ההסכם השני – אל תקחו שום דבר באופן אישי

אתם לוקחים באופן אישי כאשר אתם מסכימים עם הנאמר, ולא משנה מהו.זהו ביטוי קלאסי של אנוכיות, כי אנו יוצאים מהנחה שהכל תלוי בנו. אנו חושבים שאנו אחראים לכל. גם אפם אחרים מעליבים אתכם באופן ישיר, אין לכך קשר אמיתי אליכם. הדברים שהם אומרים והדעות שהם מבטאים, תואמים להסכמים הקיימים בתודעתם. אם אנשים מנסים להעביר אליכם רעל, ואתם תספגו זאת באופן אישי, הרעל יהפוך להיות שלכם. ובכך אתם הופכים להיות טרף קל.

כשאתם לוקחים דברים באופן אישי, אתם חשים מותקפים, ומגיבים בהגנה על האמונות שלכם. אתם עושים עניין גדול מדברים פעוטים מפני שקיים בכם צורך להיות צודקים. אתם גורמים לעצמכם סבל מיותר.

מה שאחרים אומרים עלי, לא משפיע עלי, כי אני יודע מי אני. כל מה שאחרים אומרים הוא שלהם ולא שלי, זו הדרך שבה הם רואים את העולם. זו האמת שלהם. עליכם לבטוח בעצמכם ולבחור להאמין או לא להאמין בדברים שמישהו אומר לכם.

אנחנו נפגעים לא בגלל הדברים שנאמרים לנו, אלא בגלל שהדברים נוגעים בפצעים שכבר קיימים אצלנו. ולכן, אנחנו פוגעים בעצמנו.

אם מישהו כועס עלינו, אנחנו מהווים עבורו תירוץ לכעוס, והוא כועס כי זו דרכו להתמודד עם הפחד. לעולם אינכם אחראים למעשיהם או לדבריהם של אחרים, אתם אחראים רק לעצמכם.

כשאנו רואים אנשים אחרים כמות שהם, מבלי לקחת את הדברים באופן אישי, איננו יכולים להיפגע ממה שהם אומרים או עושים.

אם אדם מסוים אינו נוהג בכם באהבה ובכבוד, תהיה זו מתנה אם הוא יתרחק מכם. אם אותו אדם אינו מתרחק, צפויות במחיצתו שנים רבות של סבל. הפרידה עלולה להכאיב לזמן מה, אולם הלב יתרפא בסופו של דבר, ואז תוכלו לבחור מה אתם רוצים באמת. אינכם צריכים לבטוח באחרים אלא בכם, וזאת באמצעות עשיית בחירות נכונות.

אם אתם חיים ללא פחד, אם אתם אנשים אוהבים אז קרוב לוודאי שתרגישו טוב.

כשאתם מרגישים טוב, כל הסובב אתכם הוא טוב, משום שאתם אוהבים את עצמכם. במצב של אושר אתם כל הזמן עושים אהבה עם כל דבר שאתם רואים וקולטים.

כשאינכם לוקחים דברים באופן אישי, אתם זוכים למידה רבה של חופש. אף אחד לא יכול לפגוע בכם, ולא משנה מה עוצמתו.

אתם יכולים לומר "אני אוהב אותך" מבלי לחשוש שידחו אתכם, אתם יכולים לבקש מה שאתם צריכים, לומר "כן", לומר "לא" – לפי מה שתבחרו, ללא אשמה או שפיטה עצמית.

ללכת בעקבות לבכם ולהישאר במצב של שלמות ואושר.

ההסכם השלישי – אל תניחו הנחות

האופן שבו התודעה האנושית פועלת מעניינת מאוד. טבוע בנו הצורך להצדיק כל דבר, להסביר ולהבין כל דבר, על מנת להרגיש מוגנים. זה לא חשוב אם ההסבר נכון או לא, עצם קיומו גורם לנו לחוש בטחון. משום כך אנחנו מניחים הנחות.

קיימת בנו הנטייה להניח הנחות בנוגע לכול דבר, והבעייה היא שאנו מאמינים שהן האמת. אנו מניחים הנחות בנוגע למה שאחרים עושים או חושבים, לוקחים באופן אישי, וגם מאשימים אותם, ומגיבים בשילוח רעל רגשי דרך המילים שלנו. ובכך יוצרים דרמה אחת גדולה.

כיוון שאנו חוששים לבקש הבהרות, אנו מניחים הנחות, אנו מגינים על ההנחות שלנו ומנסים לגרום למישהו אחר להיות הטועה.

תמיד מוטב לשאול שאלות מאשר להניח הנחות, מפני שההנחות גורמות לנו סבל.

אנו רואים רק מה שאנו רוצים לראות ושומעים רק מה שאנו רוצים לשמוע, איננו קולטים את הדברים כמו שהם. אנו רגילים לחלום ללא אחיזה במציאות, לברוא דברים בדמיוננו.

כיוון שאיננו מבינים דבר מה, אנו מניחים הנחה בנוגע למשמעותו, וכשהאמת יוצאת לאור, בועת החלום שלנו מתנפצת ואנו מגלים שהוא כלל לא היה מה שחשבנו.

הנחת הנחות במערכות היחסים שלנו עלולות ליצור בעיות. פעמים רבות אנו מניחים שבני הזוג שלנו יודעים מה אנחנו חושבים ושמיותר לבטא את רצוננו במילים. אנו מניחים שהם ינהגו לפי ציפיותינו, מפני שהם מכירים אותנו היטב… אם אינם נוהגים כפי שאנו מניחים שינהגו, אנו נפגעים….

על פי רוב אנו מניחים הנחות במהירות כה רבה ובאופן לא מודע, מפני שיש לנו הסכמים לתקשר בדרך זו: הסכמנו שזה לא בטוח לשאול שאלות, הסכמנו שאם אנשים אוהבים אותנו עליכם לדעת מה אנחנו רוצים או איך אנחנו מרגישים. כשאנו מאמינים במשהו אנחנו מאמינים שאנו צודקים עד כדי כך שאנו מסוגלים להרוס מערכת כדי להגן על עמדתנו.

אנו מניחים שכולם רואים את החיים כמו שאנו רואים אותם…

בנוסף, אנו מניחים הנחות ביחס לעצמנו:

"אני חושב שאני לא מסוגל לבצע זאת" מבלי לברר ולשאול שאלות.

הדרך למנוע מעצמכם להניח הנחות, היא לשאול שאלות. ודאו שהתקשורת ברורה. אם אינכם מבינים – שאלו. אזרו אומץ לשאול שאלות עד שתגיעו לבהירות המירבית, וגם אז אל תניחו שאתם יודעים כל מה שיש לדעת על מצב מסוים. לאחר שתשמעו את התשובה, לא תצטרכו להניח הנחות, כי תדעו את האמת.

אל תחששו להביע את רצונכם. לכל אחד יש זכות לומר לכם כן או לא, אך לכם יש תמיד את הזכות לרצות. ולהיפך.

ההרגל הישן שלכם מניח הנחות. הפעולה שבהרגל החדש היא החשובה. ביצוע הפעולה שוב ושוב מעצים את כוח הרצון שלכם, מזין את הזרע ובונה בסיס יציב שעליו יוכל ההרגל החדש לצמוח. לאחר חזרות רבות יהפכו ההסכמים החדשים לטבע שני.

התרגלו להשתמש במילה כדי ליצור, לתת, לשתף ולאהוב. ואז מה שאתם זקוקים לו יגיע אליכם בקלות…

זוהי הדרך לשליטה בכוונה, שליטה בנשמה, שליטה באהבה, שליטה בהכרת התודה ושליטה בחיים. זהו הנתיב אל החופש האישי.

הסכם רביעי: עשו תמיד כמיטב יכולתכם.

הוצאה לפועל של שלושת ההסכמים הקודמים: עשו תמיד כמיטב יכולתכם.

זכרו שמיטב יכולתכם עשוי להשתנות, ותלוי בהרגשתכם הפיזית והרגשית.

כשתהפכו את ארבעת ההסכמים להרגל – מיטב יכולתכם ישתפר.

בלי להתחשב באיכותו, המשיכו לעשות כמיטב יכולתכם, לא יותר ולא פחות מכך.

אם תגדילו מעבר, תבזבזו אנרגיה רבה מהדרוש, אתם מחלישים את גופכם ופועלים נגד עצמכם. אם אתם עושים פחות ממיטב יכולתכם, אתם מביאים את עצמכם לידי תיסכול, שפיטה עצמית מחמירה, אשמה וחרטה.

אם תעשו כמיטב יכולתכם, לא תהיה לכם סיבה לשפוט את עצמכם וכך לא תסבלו מרגשות אשמה.

אם תעשו כמיטב יכולתכם, תחיו את חייכם בלהט. תהיו פוריים, תהיו טובים לעצמכם, כיוון שתעניקו מעצמכם למשפחתכם, לקהילה, לכול.

העשייה היא שתגרום לכם להרגיש מאושרים כל כך. אתם פועלים מתוך אהבה, לא מפני שאתם מצפים לגמול.

כשאתם עושים מעשה למען ההנאה שבעשייתו ותו לא, מבלי לצפות לגמול, תגלו שאתם נהנים מכל מה שאתם עושים, הגמול מתקבל, אך אינכם תלויים בו.

אם אנחנו אוהבים את מה שאנחנו עושים, אם אנחנו תמיד עושים כמיטב יכולתנו, אנחנו באמת נהנים מהחיים.

כשאתם עושים כמיטב יכולתכם, אתם לומדים לקבל את עצמכם. לימדו מהטעויות שלכם, התבוננו בתוצאות בכנות, והמשיכו לתרגל, הדבר מפתח את המודעות שלכם.

כשאתם עושים כמיטב יכולתכם, אתם עושים זאת מפני שאתם רוצים ולא מפני שאתם חייבים, ולכן אתם מרגישים אושר.

משמעות העשייה היא לחיות את החיים במלואם. אי עשייה היא הדרך שלנו להתכחש לחיים. לבטא מה שאתם פירושו עשייה.

אתם יכולים להעלות רעיונות מוצלחים, אך מה שחשוב הוא העשייה.

ללא הוצאת הרעיון לפועל, לא יהיו שום תוצאות ושום תמורה.

העשייה תגשים את חלומכם. וותרו והרפו מן העבר, ותאפשרו לעצמכם לחיות את הרגע בשלמותו.

כאשר אתם חווים את העכשיו אין זמן להתגעגע למישהו או למשהו, מכיוון שאתם חיים.

תאמרו לא, כשאתם רוצים לומר לא, וכן כשאתם רוצים לומר כן. יש לכם הזכות להיות אתם. אינכם זקוקים להסכמתם ולאישורם של אחרים.

הזכות לאושר היא זכותכם מלידה. נולדתם עם הזכות לאהוב, ליהנות ולחלוק באהבתכם. אתם חיים, אז תיהנו מחייכם.

 

שלכם תמיד, רוני

כל הזכויות שמורות לרוני שחר design Artplusweb web ibe Copyright © 2013-2016 www.rony4u.com